Νικητές βραβείων «Europe 40UNDER40®»



Το European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies σε συνεργασία με το Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design θα παρουσιάσει τους νικητές «Europe 40 Under 40®» με μια αρχιτεκτονική έκθεση υψηλών προδιαγραφών με τα ανερχόμενα ταλέντα της αρχιτεκτονικής και του βιομηχανικού σχεδιασμού της Ευρώπης για το 2018. Η απονομή των βραβείων και τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 13 Ιουνίου στις 19.30, στο THE EUROPEAN CENTRE, Μητροπόλεως 74, στη Πλάκα,  με την παρουσία των βραβευμένων αρχιτεκτόνων και σχεδιαστών του προγράμματος.

1. Sport Hall La Mure – SPACES Architecture

Η κριτική επιτροπή των βραβείων, αφού εξέτασε μια μεγάλη ποικιλία εξαιρετικών ιδεών αρχιτεκτονικής και σχεδίου, επέλεξε τους  40 καλύτερους αρχιτέκτονες και σχεδιαστές  για αυτή την χρονιά. Το συμβούλιο της επιτροπής έγινε στο Παρίσι στο École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville (ENSAPB) /The National School of Architecture of Paris – Belleville και συμμετείχαν αρχιτέκτονες- καθηγητές της σχολής.

Στην φετινή κριτική επιτροπή συμμετείχαν:
Ιoannis Karalias: Chairman of The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies, Vice President of The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.
Herve Roux: Architect, Professor at ENSAPB, Workshop Model Manager, Network Coordinator ENSAteliers, Co-coordinator of Cluster Art Architecture Heritage Landscape Project of Ile de France.
Anne Grillet-Aubert: Architect-urbanist, Professor at ENSAPB and researcher at UMR AUSser (CNRS).
Paul Gresham: Architect DLPG, Founder of G + architectes, Tenured professor at ENSAPB.

  • Αghis Pangalos: Architect DLPG, Co-founder in “pangalos feldmann architects”, Professor at ENSAPB.
  • Bita Azimi: Architect, Co-founder in CAB agency, Winner of “Prix D’ architectures 2019”.
    Gaëlle Breton: Architect DPLG, Certified Carpenter, Associate Professor in TPCAU at the ENSA in Paris-Belleville.
    James Saywell: Architect and critic, Editor-in-Chief of Hinge Magazine.

Γεωγραφικά, οι επιλεγμένοι νέοι αρχιτέκτονες  για το 2018 «Europe 40 Under 40®» προέρχονται από τα παρακάτω κράτη Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ιταλία, Ολλανδία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρωσία, Σλοβενία, Ισπανία και Τουρκία. Οι νικητές ανά χώρα είναι οι εξής:

Tom Hindryckx – LOW architecten, (Belgium)
Thomas Bouchet – Bouchet & Launay-Figures, (France)
Arnaud Dambrine & Emmanuel De France – Oglo, (France)
Guillaume De Martinis – Vallet De Martinis, (France)
Roberto De Una – A6A, (France)
Franck Dibon – Atelier RAMDAM, (France)
Baptiste Franceschi – OH! SOM ARCHITECTES, (France)
Guillaume Girod – SPACES Architecture, (France)
Francis Jacquier – Atelier Archiplein sàrl, (France)
Jasmine Kenniche Le Nouëne – JKLN ARCHITECTE, (France)
Etienne Manenc – Guiraud-Manenc, (France)
Camille Mourier – Bureau FaceB, (France)
Jérémy Nadau – NADAU ARCHITECTES, (France)
Alexandre Plantady – LINEUP Architecture, (France)
Thomas Quenault – Daarchitectes, (France)
Nicolas Reymond – NRAU, (France)
Julien Rouby – Rhb architectes, (France)
Régis Roudil – Atelier Régis Roudil Architectes, (France)
Marie Caroline Thebault – Anthracite Architecture 2.0, (France)
Nicolas TheBault – Anthracite Architecture 2.0, (France)
Juliane Eckstein – Beyerdynamic GmbH & Co. KG, (Germany)
Dirk U. Moench – INUCE (Germany)
Antonis Gavalas – Gavalas Architects, (Greece)
Konstantinos Pyliotis – P4architecture, (Greece)
Alexandros Zomas – Micromega, (Greece)
Andrew Clancy – Clancy Moore Architects, (Ireland)
David Leech – David Leech Architects, (Ireland-U.K)
Michaela Wolf – Bergmeisterwolf, (Italy)
Daan Roosegaarde – Studio Roosegaarde, (Netherlands)
Ewelina Jaskulska – ARTECTONICA, (Poland)
Diogo Aguiar – Diogo Aguiar Studio, (Portugal)
Bruno André – AND-RÉ, (Portugal)
Filipa Frois Almeida & Reis, Hugo – FAHR 021.3, (Portugal)
Raulino Silva – Raulino Silva Arquitecto Unipessoal, Lda, (Portugal)
Tatyana Osetskaya – ARCHSLON, (Russia)
Matic Lašič – EFEKT arhitektura d.o.o., (Slovenia)
Carlos Faci Barroso- Faci Leboreiro, (Spain-Mexico)
Marcelo Ruiz Pardo – Ruiz Pardo – Nebreda, (Spain)
Alper Derinboğaz – Salon/Alper Derinbogaz, (Turkey)
Emir Drahsan – Emir Drahsan Architecture / Planning, (Turkey)

Τα έργα και τα μοντέλα των νικητών θα παρουσιαστούν στην αρχιτεκτονική  έκθεση «Europe 40Under40®» από τις 13 έως τις 30 Ιουνίου, στο EUROPEAN CENTRE, Μητροπόλεως 74, στη Πλάκα με ελεύθερη είσοδο για τους επισκέπτες.
Μετά την Αθήνα, η έκθεση έχει προγραμματιστεί να ταξιδέψει στο Παρίσι. Πληροφορίες σχετικά με τους αρχιτέκτονες και σχεδιαστές μαζί με τα έργα τους μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.europeanarch.eu .
Οι νικητές και τα βραβευμένα έργα τους περιλαμβάνονται στην έκδοση με τίτλο «New Talented Generation of European Architects and Designers 2» που επιμελείται ο πρόεδρος του οργανισμού κ. Ιωάννης Καραλιάς Το βιβλίο διατίθεται και διαδικτυακά στην επίσημη ιστοσελίδα του Μουσείου:  Metropolitan Arts Press Ltd.). 

Εγκαίνια Έκθεσης: Πέμπτη 13 Ιουνίου, 2019, στις 19.00.
Απονομή Βραβείων: 19.30.
Διάρκεια: Από 13/6 – 30/6/2019
Ημέρες & ώρες: Τετάρτη – Κυριακή, 14.00-21.00

Facebook Event: https://www.facebook.com/events/2260863184163981   

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies
Tel: +30-210 3428511, Email: konstadina@europeanarch.eu

GREDITS

1. Sport Hall La Mure – SPACES Architecture
2.CASA BOIPEBA- Daarchitectes
3.Huaxiang Church Community Centre- STUDIO INUCE
4. Parenthesis, P4 Architecture

5. Smog Free Project Studio Roosegaarde
6. CAA – Αgueda Arts Centre, credit: FERNANDO GUERRA_FG+SG
7.Urban kindergarten, EFEKT arhitektura

8. Puma Energy LatAm Headquarters, Ruiz Pardo – Nebreda
9.Goldenkey-Chalet, Emir Drahsan
10.Headphone_Aventho-wireless_Juliane Eckstein